Vekkelse i Irans undergrunnskirker

Husmenighetene i Iran vokser som aldri før. På grunn av sterk forfølgelse forflytter Irans kristne seg mer rundt i landet. Dette fører til at flere får høre evangeliet.

 

-Folk ser rundt seg, de ser fattigdom, rastløshet, folk er ikke lykkelige, så de har spørsmål. Hvorfor fungere ikke systemet vi har? Så de er klare for noe nytt, sier Todd Nettleton fra Voice of the Martyrs til CBN.

Troens Bevis har støttet nasjonale misjonærer i Iran siden Aril Edvardsens første besøk i landet i 1969. I dag støtter Troens Bevis 10 iranske nasjonale misjonærer. Flere av misjonærene virker gjennom organisasjonen Elam Ministries. Elam driver omfattende arbeid gjennom satellitt-tv, undergrunnmenigheter og bibelskoler.  De forteller om mange som kommer til tro og rask vekst i undergrunnskirken.
Rapporter fra andre organisasjoner bekrefter det Troens Bevis får høre. På tross av stor forfølgelse, vokser undergrunnkirken raskt i Iran.

Todd Nettleton forteller at mens Irans president prøver å stoppe kirkeveksten, har forfølgelsen hatt motsatt virkning, da kristne beveger seg mer rundt i landet og dermed kommer i kontakt med folk på nye steder.

Vinner mennesker på gaten
Fjorten studenter ved en av Elams bibelskoler gjennomgikk nylig lederskapstrening der evangelisering var et hovedtema. Endel av treningen deres var å vitne for iranere på gaten. Bare to dager etter at de hadde vært ute i praksis kom en ny familie på møtet. De fortalte at de hadde møtte studentene på gaten og var blitt grepet av det de fikk høre.

Ville be i en kirke
15. september kom et iransk par gående langs en gate i en by i Midtøsten.  I denne gaten ligger en av Elams iranske menigheter. Menigheten ligger i et travelt turistområde og mange kan se den. Paret som kom gående så også denne menigheten og gikk inn. Paret møtte på en av Elam sine ledere og spurte om de kunne få si bønnene sine i menigheten deres. Menighetslederen lurte hva han skulle gjøre nå.  Dette hadde han ikke opplevd før. Han bestemte seg for å vise gjestfrihet og tilbød dem lunsj. Paret takket ja og satte seg ned for å spise sammen med de kristne. Menighetslederen gav dem et Ny testamente hver og begynte så å forklare evangeliet til dem mens de spiste. Etter to timer fikk han lede dem til tro på Kristus. Paret er nå tilbake i Iran hvor de har sluttet seg til en av undergrunnsmenighetene.

-Menighetene eksploderer med antall medlemmer, men det kommer med en pris, forteller Todd Nettleton.

–De troende blir arrestert, plaget og forfulgt, og noen ganger slått med alvorlige følger. Det er ikke en lett vei å velge. Men husgruppe-lederne sier til oss at resten av verden skal vite at Jesus Kristus er med de iranske kristne, og at han vil aldri ”slippe dem eller forlate dem.”

Troens Bevis støtter i dag rundt 800 nasjonale misjonærer. Mange av dem virker i områder der de utsettes for sterk forfølgelse på grunn av sin tro.
Alt arbeidet til Troens Bevis drives kun med frivillige gaver. Dersom du kunne tenke deg å være med å støtte dette arbeidet med en gave,
kan du klikke her. 

Gi en gave til misjonsarbeidet!

Se siste nyheter